Abracadabra – estetyka, wiedza tajemna #3

Zawsze powtarzam ludziom, dla których projektuję, że jestem u nich gościem raz, dwa, piętnaście razy. Potem pójdę do innego domu. Oni natomiast będą u siebie ( z założenia ), codziennie. Dlatego więc, zorganizowana przestrzeń musi być optymalna dla nich. Punktem wyjścia jest zatem zawsze to, w czym czują się znakomicie. Chodzi oczywiście o kolory, faktury, proponowany styl aranżacji.
Najlepszym na to dowodem są upodobania ludzi, dla których pracuję.
Przypomina mi się historia pewnej rodziny, która uwielbiała spędzać wakacje w Portugalii. Chciała mieć odrobinę tego klimatu w domu. To jedno z tych zadań, które uwielbiam realizować – ludzie wiedzący czego chcą, a do tego – nieoczywiste nawiązania do oczywistego tematu – boski zestaw!
Zaczęliśmy realizację iberyjskiego klimatu w katowickim domu.
Punkt wyjścia został nakreślony. Ważne były w tej aranżacji kolory, wzory. Realizacja stojąca totalnie w opozycji do wspomnianego wcześniej eleganckiego biało czarnego mieszkania pana ( również ) M.
Zaczęło się – inspirująco. Państwo udali się do Portugalii z misją odnalezienia nietuzinkowych wzorów, które są wyjątkowo charakterystyczne w tamtejszych wnętrzach.
Szukaliśmy czegoś na kształt tego, o:

Obłędne, kunsztownie barwne wzory – szalenie determinują. Zupełnie inne założenie od bazowego beżu i wyrafinowanej czerni łączonej z bielą. Szukaliśmy tych wzorów i udało nam się znaleźć niebagatelne rozwiązanie w postaci tapety. Oszałamiająco piękna ściana.
Niebanalnym rozwiązaniem okazała się odnaleziona przeze mnie tapeta, na której pojawiały się poszukiwane wzory. To rozwiązanie jest dobrym dowodem na to, że nie zawsze wszystko we wnętrzu musi być bardzo dosłowne. Chcieliśmy nawiązać do ulubionego klimatu inwestorów
i udało się.
Fantastyczna tapeta została połączona z kaflami podłogowymi w biało granatowe, w zasadzie chabrowe wzory. Na tle nietuzinkowej ściany stanęła pyszna kuchnia w kolorze cappuccino.
Całość dopełniły krzesła przysunięte do delikatnie stylizowanego stołu, nad którym zawisły lampy o charakterze nieco loftowym.
Czym zatem jest pojęcie estetyki? Dobre pytanie. Estetyka, jak gust – jest szalenie względna.
Z mojego punktu widzenia – w każdym drzemie jakieś instynktowne wyczucie piękna. Najlepszym, najwłaściwszym sposobem odkrycia tego jest współpraca z projektantem:)
Wykorzystanie tapety, o jakiej piszę dla jednych będzie przesadnie odważne. Innym będzie kojarzyło się z odrapanym dworcem czy podobnym miejscem.
Wierzę jednak, że znajdą się również tacy ( wyjąwszy wspomnianych inwestorów ), którzy zobaczą w niej prawdziwe piękno. Zestawione z meblami w ciepłym kolorze, szaloną podłogą, która zmienia się przechodząc w domową fakturę drewna, zamienia – dzięki miękkiej, błękitnej sofie – przestrzeń w przytulne domowe gniazdo, jakkolwiek trywialnie to brzmi.
Jedno jest pewne – pojęcia estetyka nie można jednoznacznie ocenić. Drugim pewnikiem jest wielorakość możliwości aranżacji konkretnych przestrzeni – zależnie od upodobań inwestorów. Dlaczegóż więc, dlaczegóż – zawsze ma być tak samo – w brązie jedynie, hm??

Poniżej zdjęcie opisywanej tapety wykorzystanej w aranżacji.

Źródło zdjęć: pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>